Aktualności

Akcja Krwiodawstwa w Śremskim Sporcie!2019-02-22

Wspólnie z Klubem Honorowych Dawców Krwi “ODLEWNIK” w Śremie zapraszamy wszystkich chętnych w sobotę 30 marca pod obiekt Śremskiego Sportu w godzinach od 09:30 do 15:00. Zachęcamy Was do oddania krwi i wsparcia osób potrzebujących!

Wszyscy, którzy przyłączą się do akcji wezmą udział w promocji!

Dobrze wiemy, że honorowych dawców zachęcać niczym nie musimy, natomiast dla wszystkich osób, które krew oddają okazyjnie przygotowaliśmy małą promocję!
Jeżeli tego dnia oddasz krew przed obiektem Śremskiego Sportu, poza czekoladą  otrzymasz jednorazową wejściówkę na basen do wykorzystania w kwietniu, natomiast spośród wszystkich osób, które wezmą udział w akcji zostaną rozlosowane 3 karnety na basen o wartości 100 zł.

Aby akcja przebiegła prawidłowo, podobnie jak w zeszłym roku musimy zapewnić obiecane minimum uczestników, czyli grupę co najmniej 50 osób, dlatego zachęcamy Państwa do zgłoszeń abyśmy wiedzieli jak wygląda sytuacja z zapisami!
W zeszłym roku udało sią zebrać ponad 17 litrów krwi, dla chorych oraz ofiar wypadków. W akcji wzięło udział 46 dawców krwi, tak więc w tym roku musimy przebić ten wynik!
Zgłoszenia prosimy składać osobiście w obiekcie Śremskiego Sportu, w biurze organizacji imprez lub na adres e-mail: bok@sremskisport.pl.
Zgłoszenie powinno zawierać Imię i Nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu.
Zapraszamy !!!

LICZYMY NA WASZĄ OBECNOŚĆ!!!

 

Zanim zdecydujesz się na oddanie krwi, przeczytaj czego nie możesz jako przyszły dawca krwi:

  1. nie możesz mieć mniej niż 18 lat i więcej niż 65 lat, ponadto ważyć mniej niż 50 kg,
  2. nie możesz czuć się źle w dniu zabiegu, wykazywać jakichkolwiek objawów kataru siennego, poddawać się leczeniu stomatologicznemu,
  3. nie możesz mieć kontaktu z zakaźnie chorym – w czasie odpowiadającym okresowi inkubacji choroby, zaś w przypadku kiedy jest on nieznany – wówczas przez cztery tygodnie,
  4. w określonych przypadkach absolutnie nie można oddać krwi – jeżeli przechodziłeś/aś żółtaczkę, było odpowiednie zalecenie mówiące o koniecznej rezygnacji z dawstwa krwi, choroby układu krążenie (nadciśnienie), dolegliwości ze strony serca, zawał, duszności, udar mózgu, choroby skóry, wysypka, uczulenia, astma, choroby krwi i naczyń krwionośnych, choroby nerek, cukrzyca, padaczka, nowotwór, gruźlica, przedłużone krwawienia, toksoplazmoza oraz choroby nerwowe,
  5. kobieta nie może być w ciąży przez ostatnie 12 miesięcy, miesiączkować cztery dni przed i po zabiegu,

Ponadto:

  1. przez ostatnie trzy dni nie przyjmowałeś/aś lekarstw z aspiryną,
  2. przez ostatnie siedem dni nie przechodziłeś/aś jakichkolwiek małych zabiegów chirurgicznych (w tym również ekstrakcja zęba, leczenie kanałowe zęba)
  3. przez ostatni miesiąc nie chorowałeś/aś, gorączkowałeś/aś powyżej 38 stopni Celsjusza,
  4. przez ostatni miesiąc nie szczepiłeś/aś się,
  5. przez ostatnie sześć miesięcy ciężko nie chorowałeś/aś, nie przebyłeś/aś operacji lub wypadku, przekłuwać uszu lub innych części ciała, przebywać w areszcie lub więzieniu, otrzymywać transfuzji krwi, przebywać w Afryce Środkowej, Zachodniej lub Tajlandii, mieć wykonywanego tatuażu, akupunktury (z wyjątkiem akupunktury wykonywanej przez lekarza jałowymi igłami), przechodzić zabiegu endoskopowego, mononukleozy zakaźnej, mieć przypadkowego kontaktu z krwią ludzką; partner życiowy bądź seksualny oraz członkowie rodziny mieszkający wraz z dawcą przechodzić wirusowego zapalenia wątroby;

O czym musisz pamiętać przed oddaniem krwi:

  • w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy:
    • wypić około 2 litrów płynów (soki, woda mineralna),
    • wykluczyć z jadłospisu tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (np. mleko, kiełbasę, masło, śmietanę, tłuste mięso, jajka, potrawy ostro przyprawione),
    • wyspać się,
  • bezpośrednio przez oddaniem krwi:
    • zjeść lekkie śniadanie (np. ciemne pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem),
    • nie przychodzić na oddanie krwi pod wpływem alkoholu,
    • nie zgłaszaj się do oddania krwi jeśli jesteś przeziębiony lub przyjmujesz leki,
    • nie palić papierosów co najmniej jedną godzinę przed zabiegiem,
    • zabrać ze sobą dowód osobisty, w innym przypadku nie będzie możliwości oddania krwi.

Podstawowe kryteria dyskwalifikujące dawcę szpiku:

  • Zakażenie wirusem HIV (lub przynależność do grupy zwiększonego ryzyka zakażenia tym wirusem)
  • Obecność antygenu HBs, przeciwciał anty HCV przy obecności HCV RNA (obecność przeciwciał HBc oraz przebyte zakażenie wirusem typu A są akceptowalne)
  • Aktywna gruźlica w okresie minionych 5 lat
  • Cukrzyca – jeśli wymaga podawania leków p/cukrzycowych
  • Aktywna astma wymagająca podawania leków (jeśli kandydat nie miał napadu astmy przez ostatnie 5 lat i nie pobiera leków to może być zakwalifikowany)
  • Przebyty zawał serca, zabiegi naczyniowe na sercu (pomostowanie) i inne schorzenia wymagające ciągłego podawania leków (wypadanie płatka zastawki dwudzielnej, zaburzenia rytmu nie wymagające leczenia są akceptowalne)
  • Epilepsja (jeżeli pacjent pobiera leki p/padaczkowe i w ciągu minionego roku nie wystąpił więcej niż jeden napad to dawca może być zakwalifikowany)
  • Nadciśnienie – jeżeli jest utrzymywane na prawidłowym poziomie przez leki to kandydat może być zaakceptowany)
  • Stosowanie leków hormonalnych ( konsultacja z lekarzem Poradni Przeszczepowej)
  • Ciąża – ciąża i laktacja bezwzględnie dyskwalifikuje dawcę (czasowo)
  • Łuszczyca
  • Tatuaż (jeżeli upłynął co najmniej rok od jego wykonania, tatuaż nie jest przeciwwskazaniem)

Wróć do listy
Pobierz aplikację mobilną